Immuno IgG4 Gıda İntoleransı Testi

food.jpg

Gıda İntoleransı

- Vücudun bazı gıdalara normal olmayan reaksiyonlar göstermesi olan Gıda İntoleransı, insanların %45’ini etkiler ve kronik rahatsızlıklara dönüşebilir.

- Gıda İntoleransı, dünya nüfusunun %2’sinde görülen, Gıda Alerjisi ile karıştırılmamalıdır.  Gıda Alerjisi, vücudun bağışıklık sisteminin saldırıya uğradığını düşünerek ve zararlı olduğunu zannettiği yiyeceği uzaklaştırmak için IgE (Immunoglobulin E) antikorunu üretmesidir. Bu durumda vücudun reaksiyonu hafif ya da hayati derecede şiddetli olabilir. 

- Gıda intoleransı, genellikle ölümcül bir tehdit oluşturmaz. Ancak,  bireyi hayatı boyunca rahatsız eden ve rutin tetkiklerle tespit edilemeyen biyolojik reaksiyonlara neden olur. 

- Gıda Intoleransında metabolizma IgG4 (Immunoglobulin G4) antikorunu üretir. 

intactab.gif

IgG4 Antibody

IgG4 Gıda Intoleransı Testi

- Intolerans gösterilen bir besin ile karşılaşıldığında, öncü IgG olarak bilinen IgG1'lerin hızla IgG4'e dönüştüğü ve IgG4 sayısının dramatik şekilde arttığı görülmüştür.*

- Bu nedenle gıda intoleransının tespiti için toplam IgG sayısındaki artışa değil, sadece IgG4 sayısındaki artışa bakılması gerektiği ifade edilmiştir.*

- IgG4  Test, toplam IgG miktarındaki değil, IgG4 miktarındaki artışa odaklanır ve reaksiyonu Ünite/ml cinsinde kantitatif değerlerle gösterir. Böylece intoleransın derecesi ve önemi net bir şekilde anlaşılır.

- IgG4 Test264 ve 352 gıdalık panelleriyle en kapsamlı gıda intoleransı testleridir.

- IgG4 Testin alerjen listesi Türk beslenme alışkanlıklarına özel olarak  hazırlanmıştır.

* Snapper, C. M.&Finkelman, F. D. (1999) in Fundamental Immunology, ed. Paul, W. E. (Lippincott, Philadelphia), pp. 831–861.